Length4 km
Duration(1-2 h)
Degree of difficultyEasy
Knutersin kierroksella vaihtelevat edustavat kuusikot, karut männiköt ja kallioseinämät. Reitti on pääosin hyvä kulkea, mutta paikoin polulla on juurakoita ja kiviä. Bakunkärrin kallioisella tulentekopaikalla on mahdollisuus syödä keittokatoksessa metsän keskellä.
- No winter maintenance
- No water point
- Dry toiletMuista tuoda wc-paperi.
- Camping permittedLeiriytyminen on sallittua ainoastaan merkittyjen tauko- ja tulentekopaikkojen välittömässä läheisyydessä.
- Remember to bring a trash bagReitillä ei ole jäteastioita. Tuo roskapussi ja vie roskat mennessäsi.
- Circle trailReitin voi kiertää kumpaankin suuntaan.
- Campfire siteTarkista aina voimassa oleva maastopalovaroitus ennen tulentekoa.
Contact information
Lähtöpiste: Knutersintie 667, 00890 Helsinki
Reitin tunnus: oranssi vinoneliö
Knutersintien varren isolta pysäköintialueelta, Knutersin Portilta lähdetään Bakunkärrin suuntaan. Reitin voi kiertää myötä- tai vastapäivään. Opastus maastossa on vastapäivään.
Kuusi- ja mäntymetsien läpi kulkeva polku on juurakkoista ja kivistä, joten hyvät kengät kannattaa olla mukana. Sorastettua väylää on paikoin reitillä, muun muassa Bakunkärrin taukopaikan lähellä. Loivahkot nousut ja laskut tuovat vaihtelua reitillä.
Knutersin reitin varrella kallioalueilla on pöytäpenkkejä ja kosteissa paikoissa pitkospuita.
Reitiltä on noin puolivälissä, reitin pohjoiskärjen tuntumassa viitoitettu pisto Bakunkärrin taukopaikalle, jossa on keittokatos. Sen yhteydessä on tulentekopaikka, puuliiteri ja kuivakäymälä. Taukopaikan ympäristössä on sallittua telttailla.
Rengasreitti palaa lopuksi lähtöpaikkaansa. Päätepiste: Knutersintie 667, 00890 Helsinki