Öppettider 2025
Maj:
- Öppet dagligen från kl. 10 till 17
- Metsähallitus' vandringsrådgivning är öppen från onsdag till söndag från kl. 10 till 17
Juni, juli och augusti:
- Öppet dagligen från och med tisdag 3 juni kl. 9–16
- OBS! AVVIKANDE ÖPPETTIDER I JUNI
- Söndag 1 juni: öppet kl. 10–17
- Måndag 2 juni: öppet kl. 10–14
- Naturumet är stängt under midsommar den 20.-22.6.
- Metsähallitus' vandringsrådgivning är öppen från tisdag till lördag från kl. 9 till 16
September:
- Öppet dagligen från kl. 9 till 16
- Metsähallitus' vandringsrådgivning är öppen från onsdag till söndag från kl. 9 till 16
Limingovikens naturum i Liminka Virkkula erbjuder information om Limingovikens området och dess fågelliv. Limingovikens naturum inspirerar även nybörjare att utforska fåglarnas förtrollande värld. Naturumet har också Hotell-restaurang Liminganlahti.
Leden till fågeltornet vid Temmesjokisuu renoveras vid Limingoviken
Limingo kommun har påbörjat renoveringen av vägen som leder till fågeltornet vid Temmesjokisuu i Limingoviken, och arbetet har redan kommit långt.
Läs merMed kollektivtrafikens bussar till Limingoviken
Kollektivtrafikförbindelser till Limingoviken naturum intresserar besökare. Det är också smidigt att ta sig till naturumet med buss – från den närmaste busshållplatsen är det bara 600 meter till centret.
Läs mer
Mia Surakkas Tanssi som den roterande utställningen vid Limingoviken för april och maj
Den roterande utställningen vid Limingovikens naturum för april och maj är naturfotoutställningen Tanssi av Mia Surakka från Tammerfors.
Läs mer