Längd1.4 km
Kungsholmen som ligger bredvid Skanslandet är också värd att uppleva. Från Skanslandet kommer man till grannön till fots längs en stenlagd vägbank som förbinder öarna. Från vägbanken har man en ståtlig utsikt över det öppna havet mot Tallinn. Det som gör leden särskilt spännande är just korsandet av vägbanken, där man vid blåsigt väder kan känna havet på sin hud. På Kungsholmen går rundan tvärs över ön till en sandvik på östra stranden och tillbaka. Längs leden syns den gamla fästningen. Leden är lättframkomlig och passar bra för barnfamiljer. Leden är i regel en bred och ganska jämn sandväg, med undantag av den steniga vägbanken, där det ställvis förekommer grunda gropar. På grund av några stigningar och ojämnheterna i vägbanken är leden inte tillgänglig.
- Ingen möjlighet att slå läger
- ToalettKom ihåg att ta med eget toalettpapper
- Kom ihåg soppåsenDet finns inga sopkärl längs leden. Ta med en soppåse och bär hem ditt skräp.
- Vattenpost
Kontaktuppgifter
Leden till Kungsholmen startar från Torpedviken på Skanslandet. Från Torpedviken går du mot Kungsholmen längs Skanslandets östra strand förbi gästhamnen.
Från Torpedviken är det cirka 500 meter till vägbanken av sten som förbinder öarna. Vägbanken är cirka 100 meter lång.
På Kungsholmen går leden tvärs genom ön mot den östra stranden, där det finns en sandvik. Det är tillåtet att simma i sandviken, men det är inte en officiell simstrand.
Från öns östra strand kan man återvända till Skanslandet längs samma rutt eller göra en kort rundtur vid Kungsholmens batterier.