Gå till huvudinnehåll
Friluftsområden

Rautulampi tupa

En modern trästuga syns genom fjällbjörkarna.
AdressUrho Kekkonen nationalpark, Sodankylä, Euref-Fin (~ WGS84) lat: 68° 18.8049' lon: 27° 38.8769' ETRS-TM35FIN: N: 7577948 E: 526720

En del av stugan är ödestuga och en del är reserveringsstuga. Stugan är tillgänglig och kan reserveras året om. Längs en krävande vandringsled.

Ödestuga:

Ödestugan är en delad och gratis rast- och övernattningsplats för självguidade vandrare (nej till företag). I ödestugor kan man övernatta en eller två nätter utan reservation. Var beredd på att det kanske inte finns tillräckligt med plats för att sova i stugan.

Utrustning av ödestugan:
-Sovplatser för 8 personer.
-Uppvärmning med kamin. Gasspis för matlagning.
-Inget dricksvatten. Vatten från naturen måste renas innan det dricks.
-Ingen avfallshantering. Ta med ditt eget avfall från området.
-Ta med egna matlagningsredskap.
-Husdjur är tillåtna i stugan endast med samtycke från andra användare.

Reserveringsstuga:

I en avgiftsbelagd reserveringsstuga säkerställer du din sovplats genom att boka sovplats för 1–2 nätter. Både bekanta och obekanta vandrare övernattar tillsammans i reserveringsstugan. Reserveringsstugan kan vara en del av en kombinationsstuga. För mer information och bokningar, besök eraluvat.fi.

Kontaktuppgifter

Metsähallitus NaturtjänsterKontakt och respons