Gå till huvudinnehåll
Friluftsområden
Lapsi seisoo onkivapa kädessä, vanhempi istuu kyykyssä vieressä ja pitelee vapaa ja matoa.

Pilkfiske och mete

Pilkfiske och mete är lätta hobbyer att börja med

Pilkfiske och mete passar hela familjen och det finns väldigt många fiskemöjligheter på olika håll i Finland. Har man tur kan man både njuta av naturen och få något hälsosamt att sätta på matbordet. Ofta får unga fiskare sina första fångster när de pilkar eller metar.

Man kan pilka och meta i många olika vattendrag – med några undantag

Pilkning och mete är gratis och omfattas av de allmänna fiskerättigheterna som kan jämföras med allemansrätten. En vanlig pilkare eller metare behöver alltså inget fisketillstånd, utan man kan meta och pilka oberoende av ålder.

Att meta och pilka är tillåtet i stor utsträckning i olika vattendrag, såsom till havs, i sjöar och tjärnar. Det är ändå inte tillåtet att pilka var som helst. Undantagen är forsar och strömmar i vattendrag med lax- och sikbestånd, där är det förbjudet att meta eller pilka. På speciella platser ska den som vill pilka eller meta ha ett separat tillstånd.

På platser där pilkfiske och mete är förbjudet eller begränsat meddelas i allmänhet förbudet med till exempel skyltar. Begränsningar i målvattendraget kan också kontrolleras i till exempel webbtjänsten kalastusrajoitus.fi.

Man kan också meta och pilka i nationalparkerna

Mete och pilkfiske ger vistelsen ett trevligt tillägg eller kan vara den huvudsakliga orsaken till utfärden. I nationalparkerna får man fiska i olika vattendrag om det inte är specifikt förbjudet.
Till exempel är det ofta tillåtet att fiska i många sjöar och tjärnar, men begränsat i strömmande vatten. Fiskemöjligheterna i nationalparken tar du bäst reda på genom att bekanta dig med nationalparkens webbplats.

Säkerheten är viktig även när man fiskar

När man rör sig på vattnet och på isen ska man alltid tänka på sin egen och andras säkerhet. Stränderna kan vara hala under den isfria tiden. På isen måste man alltid tänka på att isen trots att den är tjock på ett ställe kan vara lömsk och svag på andra ställen.

Varma kläder och skor är viktig utrustning för vinterpilkare, men det är också isdubbar och förnuft. Det är också bra att följa med väderprognoserna eftersom en pilkare som överraskas av dåligt väder riskerar gå vilse eller bli kall.

När man ska pilka behöver man en isborr, ett pilkspö, en pimpel och agn. Det finns många slags pimplar och många olika slags agn. Det vanligaste är att man använder en fluga, fjädermyggslarver, metmask eller konstgjort bete som agn.

När man är ute första gången är det bra att ha någon mer erfaren med sig. I fiskeklubbar finns det till exempel erfarna pilkare som gärna tar med sig en nybörjare ut och ger råd om grunderna i pilkning. Gös får man oftast så fort solen gått upp och lake pilkar man när det skymmer på kvällen.

Kaksi henkilöä pilkkii ja istuu jäällä pilkkijakkaroilla, heidän vieressään vasemmalla puolella seisoo lapsi.
Isäkerhet är viktigt för fiskaren, och på isen ska man alltid ha med sig isdubbar.

Säkerhet på isen