Pituus3.7 km
Kesto(2-3 t)
HaastavuusKeskivaativa
Kasken kierroksella kuljet useiden Kolin idyllisten perinneympäristöjen halki, joissa maatiaiseläimet tervehtivät sinua kesäisin. Jos olet onnekas, saatat päästä näkemään kaskenpolttajat työnsä äärellä.
- RengasreittiSuositeltava kulkusuunta myötäpäivään.
- TulentekopaikkaTarkista aina voimassa oleva maastopalovaroitus ennen tulentekoa.
- LeiriytymismahdollisuusLeiriytyminen on sallittua ainoastaan merkittyjen tauko- ja tulentekopaikkojen välittömässä läheisyydessä, tämän reitin varrella Turulassa.
- VesipisteJuomavesikaivo ja käsipumppu Ollilan talon saunarakennuksen edessä.
Yhteystiedot
Reitti on merkitty risteysviittoihin vihreällä ympyrällä. Risteysviitat on numeroitu ja numerot täsmäävät Kolin palvelu- ja retkeilykartan (1:20 000) numerointiin. Reitin suositeltu kulkusuunta on myötäpäivään.
Ollilan pysäköintialueelta lähdettäessä kiivetään ensin pihatietä Ollilan ohi Mattilaan. Mattilan pihapiiristä risteyksestä nro 3 lähtee polku kuusimetsään ja risteyksen nro 45 kautta vasemmalle alas satamaan.
Satamasta palatessa noustaan risteykseen nro 44, josta käännytään vasemmalle ja risteyksestä nro 43 jyrkästi oikealle ja risteyksestä nro 46 taas vasemmalle ylös kohti Vaaralanahoa. Reitti kulkee Vaaralan pihapiirin ohi Vaaralanahon tulentekopaikalle.
Risteyksestä nro 6 jatketaan Ukko-Kolin suuntaan eteenpäin ja risteyksestä nro 7 oikealle Turulaan Vaaralan pihatien yli. Turulassa on tulentekopaikka ja kuivakäymälä ja vasemmalla näkyy Turulan talo. Laidunten välissä kulkeva polkua pitkin läpi saavutaan takaisin Ollilaan, risteykseen nro 61, ja käännytään vasemmalle kohti pysäköintialuetta.
Reitin voi myös kulkea vain osittain oikaisemalla Mattilan pihapiirin risteyksestä nro 4 Ukko-Kolin suuntaan, jolloin saavutaan suoraan Vaaralanaholle ja risteykseen nro 6. Tällöin Ipatin rinteiden vanhat metsät ja jyrkkä rinne sataman suunnalta jäävät välistä.