Pituus2.5 km
Kesto(1-2 tuntia)
Jutuan vaativa esteetön reitti tarjoaa luonnon ystäville mahdollisuuden nauttia vanhan mäntymetsän tunnelmasta sekä Jäniskosken kuohuista, jotka säväyttävät niin kesällä kuin talvellakin. Jäniskoskea pääset ihailemaan joen ylittävältä riippusillalta. Joen pohjoisrannalla on esteetön taukopaikka laavuineen. Esteetön reitti on osa Juutuan ympyräreittiä. Reitti on noin 3 metriä leveä ja harvaan sijoitetuilla lampuilla valaistu. Valaistuksen tarkoitus on nostaa esille luonnossa olevia yksityiskohtaisia, mutta se ei estä luonnon valoilmiöiden tarkkailua. Reitti on muutoin helppokulkuinen, mutta suuret kaltevuudet tekevät siitä luokitukseltaan vaativan esteettömän. Eri reittiosuuksia voi yhdistää itselleen parhaiten sopivaksi kokonaisuudeksi. Juutuan vaativan esteettömän reitin lähtöpaikat ovat Kittiläntien ja Kortelammentien pysäköintialueilla. Molemmilta lähtöpaikoilta reitti kulkee Juutuanjoen Jäniskosken riippusillalle ja esteettömälle laavulle. Jäniskoskelta palataan kummassakin tapauksessa samaa reittiä takaisin. Vaihtoehtoisesti voit kulkea reitin jommaltakummalta pysäköintipaikalta toiselle, jolloin matkan pituudeksi tulee 1,3 km. Edes takaisin pysäköintipaikkojen välinen matka on näin yhteensä 2,6 km.
- Esteetön reitti
- MonikäyttöreittiReitillä voi liikkua kävellen, pyörällä, lumikengillä, pyörätuolilla tai lasten rattailla.
- TulentekopaikkaTarkista aina voimassa oleva maastopalovaroitus ennen tulentekoa.
- Ei vesipistettäJuutuanjoen vesi on yleensä juomakelpoista, mutta vedenlaatua ei ole tutkittu.
- KäymäläEsteetön käymälä. Muista tuoda wc-paperi.
- Muista roskapussiReitillä ei ole jäteastioita. Tuo roskapussi ja vie roskat mennessäsi.
Yhteystiedot
Reitin lähtöpisteJäniskoski pysäköintialue
Pysäköintialue - ympyräreitin risteys: Pysäköintialueelta lähdettäessä reitti laskeutuu ensimmäiset 200 m kohti Juutuanjokea. Pääasiassa alaspäin vievällä reitillä on myös pari 10–15 metrin mittaista vastamäkeä, joissa pituuskaltevuutta on 4–6°. Enimmillään pituuskaltevuutta on tällä reitin osuudella 10° mäessä, joka kaartaa ensin vasemmalle ja lopuksi oikealle. Mäen kokonaispituus on noin 50 metriä, josta jyrkimmän osuuden pituus on kymmenisen metriä. Tämä on koko reitin jyrkin kohta. Sivuttaiskaltevuutta reittiosuudella on 1–2°. Viimeisten 50 metrin matkalla, ennen reittien risteystä, alamäki muuttuu lähes tasaiseksi. Reitti on paikoin huomattavasti ympäröivää maastoa korkeammalla, korkeusero voi olla jopa 80 cm.
Ympyräreitin risteys - Jäniskosken silta: Risteyksestä käännytään vasemmalle kohti Jäniskoskea. Seuraavat 200 metriä Jäniskosken sillalle saakka on lähes tasaista, mutta reitti on välillä ympäröivää maastoa 70 cm korkeammalla. Osuuden puolivälissä ylitetään tulvaojia ylittävät kaksi puusiltaa, jossa on kaiteet. Ensimmäinen silta on koko reitin levyinen, mutta jälkimmäinen on kapeampi (110 cm) leveä, ja sen ohi voit kulkea myös maata pitkin.
Jäniskosken silta - Jäniskosken taukopaikka: Jäniskosken yli Juutuanjoen pohjoisrannalla olevalle taukopaikalle johtaa teräsritilästä tehty riippusilta, jonka leveys on 120 cm. Sillan toisessa laidassa on koiralankut. Sillan pituus on 50 metriä. Sillalta noustaan joen pohjoisrannalla 15 metrin matkalla ylämäkeä, jonka pitkittäiskaltevuus on paikoin 8°. Taukopaikan reuna-aluilla on paikoin sivuttaiskaltevuutta 5°. Taukopaikan alue ja reitti ovat paikoin muuta maastoa 70 cm korkeammalla. Taukopaikan laavulla on sähköpistoke apuvälineiden latausta varten.
Jäniskosken taukopaikka – Kittiläntien pysäköintialue tai kortelammentien pysäköintialue: Jäniskosken taukopaikalta voit joko palata samaa reittiä takaisin Kittiläntien varressa olevalle pysäköintialueelle tai jatkaa matkaasi Kortelammen pysäköintialueelle. Kittiläntien ja Jäniskosken välinen matka on 500 metriä suuntaansa. Jäniskoskelta Kortelammentielle matkaa tulee 900 metriä suuntaansa.
Jäniskosken taukopaikka – reittien risteys Kortelammentielle ja Inariin Jäniskoskelta reitti jatkuu melko tasaisena paliskuntien välisen poroaidan veräjälle. Pituuskaltevuutta tällä osuudella on yhdessä kohtaa 5° noin 5 metrin matkalla. Kun kulojet veräjästä, suljethan sen jäljessäsi. Seuraavilla 200 metrin matkalla Inarin suuntaan reitti on ympäröivää kääntyvää maastoa korkeammalla. Korkeuseroa reitin ja ympäröivän maaston välillä voi olla paikoin 50 cm.
Reittien risteys Kortelammentielle ja Inariin – Kortelammentien pysäköintialue Risteyksen jälkeen reitti kumpuilee loivasti 500 metrin matkan Kortelammen pysäköintipaikalle. Pituuskaltevuus vaihtelee muutamilla kumpareilla 5-8° välillä sivuttaiskaltevuutta on 1–2°. Myös tällä osuudella reitti on paikoin ympäröivää maastoa 50 cm korkeammalla. Ennen Kortelammentien parkkipaikkaa ylitetään reitin levyinen puusilta, jossa on kaiteet.
Reitin päätepisteInari retkeilyalue Kortejärvi p-alue