Längd22.2 km
Varaktighet(8-10 timmar)
SvårighetsgradSvår
Rautulampi vandringsleden är vildmarksaktig och innehåller betydande höjdskillnader, så den kräver god förberedelse och rekommenderas inte för nybörjare. Väderförhållandena kan förändras snabbt i öppna fjällområden, det kan finnas döda zoner i mobiltelefonens täckning och sikten kan försvinna snabbt. I Rautuvanganoja-bäckdalen slingrar sig leden genom flera parallella stigar och korsar små bäckar. Från topparna av Rautupäät och Niilanpää finns det fantastiska vyer över Urho Kekkonens nationalpark. Leden går via tre raststugor och i närheten av Niilanpää raststuga kan du bekanta dig med det gamla renskiljningsstängslet. Mellan Kiilopää fjällcenter och Luulampi är leden markerad med svarta stolpar som har gula skyltar med Luulampi-symboler. Mellan Luulampi, Rautulampi och Kiilopää fjällcenter är leden markerad med blå och röda ledmarkeringar. Leden är också en populär cykelled.
- Kalfjäll och fjällbjörkskog
- Vidsträckta fjällandskap
- Bäckar och tjärnar med klart vatten
- Kuperat bäcklandskap
- Rundslinga
- Leder som används för flera ändamålLängs leden kan du promenera, cykla eller stiglöpa. Ta hänsyn till andra friluftare (olika hastigheter)
- EldplatsKontrollera alltid om det råder varning för skogsbrand innan du gör upp eld.
- Möjlighet att slå lägerDet är tillåtet att slå läger endast i den omedelbara närheten av markerade rast- och eldplatser.
- StugaRautulampi, Niilanpää och Luulampi raststuga. Rautulampi öde- och reserveringsstuga.
- Kom ihåg soppåsenDet finns inga sopkärl längs leden. Ta med en soppåse och bär hem ditt skräp.
- Ingen vattenpostBäckar finns vid Niilanpää, Rautulampi och Luulampi. Vi rekommenderar att du kokar vattnet.
Kontaktuppgifter
StartpunktKiilopääntie 620, 99830 Saariselkä
Leden startar från Urho Kekkonens nationalparks startport vid Kiilopää fjällcentrum mot Niilanpää raststuga, dit det är 4 km. Leden stiger småningom upp på fjällplatån.
Vid Niilanpää viker leden av från underhållsspåret mot Rautulampi och stiger över tre fjäll till Rautulampi. Från Niilanpää är det 6 km till Rautulampi.
Mellan Rautulampi och Luulampi går leden i kuperad terräng längs Rautuvanganoja i 5,4 km till en korsning där du kan ta stigen till Kiilopää.
Alternativt kan du fortsätta ytterligare 1 km till Luulampi och sedan följa leden med symbolerna för Luulampi till Kiilopää fjällcentrum. Båda alternativen stiger till en början brant mot Kiilopää. Från Luulampi är det 4,2 km till Kiilopää.
SlutpunktKiilopääntie 620, 99830 Saariselkä