Pituus2.4 km
Kesto(0,5-1 h)
HaastavuusHelppo
Nuuksion kansallispuiston helpoimpana ympyräreittinä Punarinnankierros sopii mainiosti aloittelevalle retkeilijälle. Reitin varrella on monipuolista metsämaisemaa ja pieniä järviä. Mustalammen ajelehtivat turvelautat ovat erityinen nähtävyys. Haukkalammella on retkeilykeskus Haukanpesä, jossa toimii kesäaikaan kahvila. Niin ikään sieltä voi vuokrata kanootteja, soutuveneitä ja polkupyöriä. Haukkalammella on esteetön kuivakäymälä ja pöytäpenkkejä, vesipiste ja ekopiste. Haukkalammen pienellä pysäköintialueella on kierrätyspiste eri jätteitä varten. Reitin varrella on useampi opastustaulu Haukkalammen ja Mustalammen alueilla.
- Reitin tunnus maastossa
- Ei talvikunnossapitoa
- KäymäläMuista tuoda wc-paperi.
- LeiriytymismahdollisuusLeiriytyminen on sallittua ainoastaan merkittyjen tauko- ja tulentekopaikkojen välittömässä läheisyydessä Mustalammella.
- Muista roskapussiReitillä ei ole jäteastioita. Tuo roskapussi ja vie roskat mennessäsi Haukkalammen kierrätyspisteelle.
- RengasreittiReitin voi kiertää kumpaankin suuntaan.
- TulentekopaikkaTarkista aina voimassa oleva maastopalovaroitus ennen tulentekoa.
- VesipisteHaukkalammella
Yhteystiedot
Lähtöpiste: Haukkalammen isompi pysäköintialue, Haukkalammentie 30, 02820 Espoo tai pienempi pysäköintialue, Haukkalammentie 32, 02820 Espoo.
Punarinnankierrosta voi kulkea kumpaankin suuntaan, reitin esittely on vastapäivään.
Reitin tunnus: punainen vinoneliö
Aluksi kuljetaan Haukkalammen isolta pysäköintialueelta leveää ja hyväpintaista tietä kuusikon läpi, saavutaan pienelle pysäköintialueelle ja edelleen kohti Haukkalampea ja sen palveluita.
Haukkalammen pihan jälkeen sukelletaan taas kuusimetsään. Haukanholman risteyksen jälkeen noustaan mäkeä Mustalammen padolle.
Pienen nousun jälkeen saavutaan kalliolle Mustalammen itäiselle taukopaikalle, jossa on tulentekopaikka, kuivakäymälä ja telttailualue. Mustalammella näkee rahkasammalten muodostamia turvelauttoja, jotka irtautuivat ympäröivältä suolta 1950-luvulla, kun Mustalammen pintaa nostettiin patoamalla.
Tästä lähtien Punarinnankierros tulee vähän haastavammaksi, polku on kapeampaa ja vaativampaa, silti melko helppokulkuista. Metsäosuuden jälkeen vastaan tulevat pitkospuut ja Valkealampi, jonka rantamaisemien jälkeen noustaan ylös metsään.
Metsän siimeksessä reitti muuttuu taas leveämmäksi tieksi ja kohta laskeudutaan lähtöpaikkaan Haukkalammen pysäköintialueelle.
Paluupiste: Haukkalammen isompi pysäköintialue, Haukkalammentie 30, 02820 Espoo tai pienempi pysäköintialue, Haukkalammentie 32, 02820 Espoo.