Pituus1.6 km
Kesto(0,5 - 1 tuntia)
HaastavuusHelppo
Pitkäjärven pysäköintialueelta Pitkäjärven taukopaikalle kulkee vaativa esteetön reitti, jonka pituus yhteen suuntaan on 0,8 km. Reitti on kivituhkapäällysteinen ja sopii pyörätuolin käyttäjille. Kostealla säällä reitti voi olla paikoin pehmeä ja reitillä on myös pari jyrkempää mäkeä sekä parissa kohdassa poikittaiskaltevuutta.
- TulentekopaikkaPitkäjärven kota on esteetön. Rokuan kansallispuistossa avotulen teko on kokonaan kielletty maastopalovaroituksen ollessa voimassa.
- LeiriytymismahdollisuusLeiriytyminen on sallittua ainoastaan merkittyjen tauko- ja tulentekopaikkojen välittömässä läheisyydessä.
- KäymäläEsteetön. Muista tuoda wc-paperi.
- Muista roskapussiReitillä ei ole jäteastioita. Tuo roskapussi ja vie roskat mennessäsi.
- Ei vesipistettä
- Ei talvikunnossapitoa
Yhteystiedot
Reitin lähtöpisteKeisarintie pysäköintialue
Pitkäjärven pysäköintialueelta kulkee Pitkäjärven kodalle yhteen suuntaan 0,8 km pituinen, pyörätuolin käyttäjille soveltuva kivituhkapäällysteinen polku.
Reitti on vaativa esteetön reitti muun muassa parin jyrkemmän (pituuskaltevuus jopa 24%) mäen vuoksi.
Muutaman metrin matkalla on myös (noin 6%) sivuttaiskaltevuutta. Polku on enimmäkseen hyväkuntoinen ja tasainen, mutta kostealla säällä reitti on paikoin pehmeä ja muutamassa kohdassa reitillä on juurakoita ja huoltoajoneuvojen jättämiä painaumia.
Reitin alussa Pitkäjärven pysäköintialueen päässä on ajoestetolppa, joka on kierrettävissä. Tolpan molemmin puolin vapaata leveyttä on 1,1 metriä.
Reitin päätepisteKeisarintie pysäköintialue