Hop-On Hop-Off -bussilla Sipoonkorven kansallispuistoon
25.04.2025Sipoonkorven kansallispuistoon pääsee kesällä 2025 entistä vaivattomammin Sipoonkorpi Hop-On Hop-Off -bussin kyydissä, sillä tänä kesänä bussissa pääsee matkustamaan HSL:n lipuilla. Bussi liikennöi kesäviikonloppuisin 10.5.-5.10.2025 välisenä aikana.
Hop-On Hop-Off bussilla suoraan luontoretkille
Bussiyhteys helpottaa Sipoonkorven kansallispuistoon saapumista ja kannustaa kävijöitä suosimaan julkista liikennettä. Se helpottaa myös yhdensuuntaisten vaellusten tekemistä Sipoonkorven kansallispuistossa ja jakaa kävijöitä laajemmin eri puolille kansallispuistoon, jolloin voidaan ehkäistä suosituimpien kansallispuiston osien liikakulumista.
Hop-On Hop-Off -bussin reitti kulkee Tikkurilasta Koivukylän aseman ja Kuusijärven kautta Sipoon Nikkilään. Nikkilästä bussi ajaa Sipoon Vanhan kirkon, Sipoonjoen Perinnesaunan ja Korvenportin ja Fazer Experience Vierailukeskuksen kautta Mellunmäen metroasemalle. Reitin varrella on yhteensä 15 pysäkkiä.
Reitti ajetaan matalalattiabussilla. Mukaan pääsee helposti lastenrattaiden kanssa ja myös polkupyörän voi ottaa mukaan linja-autoon. Myös koirat ovat tervetulleita kyytiin.
Viidettä kesää liikennöivä linja liittyy osaksi HSL:n liikennettä, joten kyytiin pääsee tavanomaisilla HSL:n lipuilla.
Reittiaikataulu on tulossa HSL:n reittioppaaseen (hsl.fi) 29.4.2025.
Lue koko tiedote Sipoonkorven Hop-On Hop-Off -bussista (sipoo.fi)
